RSS


Twitter  Share Facebook  Share Reddit  Share stumble  upon Digg  Share Delicious  Share Haber.gen.tr  Share oyyla linkibolMusa Sağdıç, CHP’den Sancaktepe Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu açıkladı. Musa Sağdıç  “Sancaktepe’de Cumhuriyet Halk Partisi benimle kazanır” dedi.

MUSA SAĞDIÇ İLE YAPILAN RÖPORTAJI AYNEN YAYINLIYORUZ

Sayın Sağdıç sizin eğitimci ve siyasi mücadelede bölgemizde önde gelen isimler içersinde olduğunuzu biliyoruz. Yine de kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

M.Sağdıç- 1952 Tokat doğumluyum. Evli ve çocuksuzum. Yüksek okul matematik bölümü mezunuyum. Erzurum, Tokat, İstanbul, Sarıgazi lisesi ve Ümraniye lisesinde matematik öğretmenliği ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundum. 2000 yılında emekliye ayrıldım. 2000 yılından beri eğitimci görevimi dershane işleterek sürdürmekteyim. Şuanda Sarıgazi Zafer Dershanesi kurucusuyum. 10 yıldır yüzlerce öğrencinin üniversiteye gitmesinde, binlerce öğrencinin bilgi düzeylerinin arttırılarak Liselerde okumalarına katkı sundum.

Sizin İstanbul’a geldiğiniz süreç İstanbul’un göç aldığı yıllara denk geldiğinden özellikle Tokat’lı hemşerilerinizin ve daha sonra sizi tanıyan yüzlerce insanın ev sahibi olmasında büyük katkılarınızın olduğu çevrede övgüyle konuşulmaktadır. Bu çok güzel bir duygu olmalı bu duygular sizi mutlu ediyor mu?

M. Sağdıç- Elbette mutlu ediyor. Hemşerilerimin, arkadaşlarımın, dostlarımın dertlerine bir çare olabildiysek bu elbette bizi çok mutlu eder.

Musa Bey, İstanbul’ a hangi yıllarda geldiniz? Bildiğimiz kadarı ile İstanbul’a geldiğinizde öğretmenlik göreviniz devam etmekteydi. Bu süreç içersinde Sendikal ve siyasal faaliyetlerin içersinde bulundunuz mu?

M.Sağdıç- İstanbul’a gelmeden önce Tokat’ta TÖB-DER’de İstanbul’ a geldikten sonra da Eğit- Der ve Eğitimsen iş yeri temsilcisi görevindeyken emekliye ayrıldım. Ülkemizin demokratlaşması mücadelesinin içersinde oldum.

Musa bey bölgemizde Cumhuriyet Halk Partisi sevdalısı olduğunuz bilinmekte, bize CHP ile özdeşleşme hikayenizi anlatır mısınız?

M. Sağdıç- Sarıgazi’nin belde olmasıyla bölgemizde ilişkilerin kısa zamanda yoğunlaşması yerel anlamda siyasi ilişkilerimi geliştirdi. Beni Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyasi mücadeleye itti. Bu güne kadar Cumhuriyet Halk Partisi’nin zor dönemlerinde partimizin yerelde ve genelde iktidara gelmesi için özverili bir şekilde mücadelemi ön saflarda sürdüm. Yıllarca her türlü zorlukları göğüsledim.

2004 yılında CHP’nin Sarıgazi Belediye başkan adayı idiniz. Bu süreci bize anlatır mısınız?

M. Sağdıç- 2004 yerel seçimlerinde Sarıgazi, Sol anlamında Türkiye’de 3-4  seçim bölgesinden biriydi. Talihsiz bir seçim dönemiydi. Bu sürecin sebebi ve nedeni Cumhuriyet Halk Partisi yada adayı değildi. Ama yaşandı, dilerim bir daha yaşanmaz.

Sarıgazi, Yenidoğan, Samandıra beldelerinin birleşmesi ile Sancaktepe İlçesi oldu, siz Sarıgazi’de siyaset yaptınız. Peki Yenidoğan ve Samandıra ile ilişkileriniz var mı?

M. Sağdıç- Yenidoğan ve Samandıra’da siyasi, hemşerilik, dostluk ilişkilerim aynen Sarıgazi de olduğu gibidir. 10 yıldır ÖSS ve SBS anlamındaki eğitimci ilişkilerimle Sarıgazi, Yenidoğan’ın tüm sokaklarında binlerce öğrenci, gençlik ve aile dostlarım vardır. Samandıra’nın Yenidoğan, Sarıgazi kesimi de öyle, diğer kısımlarında da Yenidoğan da olduğu gibi  hemşerilerim ve dostlarım var. kısaca şöyle diyebiliriz, Sancaktepe’nin her sokağında, her caddesinde  mübaalasız her 3-5 evden biri MUSA SAĞDIÇ’ı her yönüyle tanıdıklarına inanıyorum.

 Sayın Sağdıç, önümüzdeki 2009 yılı Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde Sancaktepe Belediye Başkan adaylığı için isminiz aday adayları arasında geçiyor. Siz gazetemizi ziyaret ederek bu açıklamayı kamu oyuna bizim aracılığımızla duyurmak istediniz. Adaylık konusundaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

M.Sağdıç- Yaklaşık 3-4 aydır bu süreci izliyorum. Cumhuriyet Halk Parti’sinin Sancaktepe Belediye Başkanlığını benimle kazanır diyen CHP sevdalılarını saygıyla karşılıyorum. O arkadaşlarımı dinliyorum, araştırıyorum, takip ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sancaktepe de Belediye başkanlığı kazanmasında kendimi her türlü şekilde daha etkin görüyorum. Bölge halkıyla daha sıcak olduğumu düşünüyorum. Partimin bana adaylık görevini verdiğinde Cumhuriyet Halk Partisi Sancaktepe ilçemizde oluşturacağımız kadroyla bölgeyi ayağa kaldıracağımızı ve AKP,ye  ciddi fark atarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bayrağını Sancaktepe Belediye binasının burçlarına dikeceğime inanıyorum. Bu açıklamayı yapacağım en doğru yer olduğunu düşünerek gazetenizi ziyarete geldim. Basın bizim gözümüz kulağımızdır. Hele ki yerel gazeteler bölgemizin sorunlarını görebileceğimiz tek alandır. Bunun içinde sizlere ayrıca teşekkür ediyor ve bu cesaretinizden dolayı sizleri kutluyorum. Kısa sürede çizginizi belli ettiniz ilkeli yayınınızla bölgedeki siyasi gelişime yön vereceğinizi düşünüyorum.

Sayın Sağdıç, sizin bu bölgede Belediye başkan adaylığı mücadelesinde çok zorluklarla karşılaştığınızı çok sıkıntılar çektiğinizi, hiç yılmadığınızı hiçbir şekilde onurunuzdan, duruşunuzdan taviz vermediğinizi bölge insanlarında bilmeyen yok bu bir gerçek. Sancaktepe’de sizi tanıyan on binlerce insan Siyasi ve eğitimci kimliğinizle sizi çok iyi biliyor. Yıllarca sürdürdüğünüz bu mücadeleye saygı göstermeyen kimseye rastlanmayacağını da söyleyebiliriz. Yer yer yaşadığınız sıkıntılarda hiç seçim bölgenizden ayrılmayı düşündünüz mü?

M.Sağdıç- Hayır, asla hatta çok sıkıntılı olduğum zamanlarda tatile dahi çıkmadım. Tam tersine daha da caddelerde, Dershanemizde, Kardeşlerimin iş yerinde oldum. En büyük sıkıntıyı 1999yılı adaylığımda bir de 2004 yılı yerel seçimleri sonunda yaşadım. Doğru yolda olduğuma inanıyordum.Onedenle  seçim bölgemden ayrılmadım. seçim bölgelerinde seçim kayıp edipte seçim bölgesini terk etmeyen adayların sayısı çok azdır. Her baba yiğidin harcı değildir. Seçim bölgesinde kalmak haklılık ister, yürek ister. Bu anlamda seçim bölgemden ayrılmayı hiç düşünmedim ve ayrılmadım. Eğitim faaliyetlerimi dershaneci olarak sürdürdüm. Paralı, az paralı, parasız binlerce ailelerimizin çocuklarına bir baba gibi Üniversite hazırlıkta SBS hazırlıkta eğitim verdim. Halen ZAFER DERSHANESİ,nde eğitim hizmetine devam etmekteyim.

Cumhuriyet Halk Parti’sinden Belediye başkanlığına bir çok aday adayı var. Bu aday adaylarının içersinde aday olma noktasında şansınız nedir?        

M. Sağdıç- Sevgili arkadaşım, partimizin aday adayı çokluğu haz verici, sevindirici. Tabiî ki bu aday adaylarını kamu oyumuz değerlendirecek, bu değerlendirmeleri partimiz kamu oyu ile paylaşarak görevlendirmesini yapacak. Yıllarca CHP’de mücadele verdim. Her türlü zorluklara rağmen partimden ayrılmadım, Seçim bölgemi terk etmedim. Acısıyla tatlısıyla yaptığım eğitim hizmetimle halkımızın içinde oldum. Her türlü olumlu olumsuz eleştirileri göğüsledim. Çevre halkının iyi gününde, kötü günün de, düğünlerinde, cenazelerinde hep yanlarında oldum. Vizyonumu, duruşumu bozmadım. Bunlar halkımız için, partimiz için çok önemli değerlerdir. Halkımızın  kendi arasında nefes almayan, yaşamayan, yıllarca görmediği tanımadığı adaylara kolay kolay vize vermeyeceğini düşünüyorum. Hele hele seçimden seçime adını dolaştıran, eski klasik yöntemlerden sıyrılmamış çeşitli unvanlarla kendisini anlatmaya çalışana ne halkımızın nede partimizin görev vereceğini düşünmüyorum.HALKIMIZ ve PARTİMİZ  adayların yazdıklarına, söylemlerine, harcadıklarına değil, Ne iş yapıyor? Nerede oturuyor? 3-4 aya kadar hiç seçim bölgesinde görülmüş mü? Tanınıyor mu? Kefili var mı? Yaptığı işin özü nedir? Doktorsa ne doktoru? Eğitimciyse branşı ne? Yaşamı boyunca yöneticilik yapmış mı? İş adamı diyor, açık tahsili, mesleği hala ne iş yapıyor? Bu iş bu kadar basit değil, ciddi bir görev talebi 250 bine yakın insan yöneteceksin .125- 135 bin seçmenin süzgecinden geçeceksin. İnsan görev talebinde bulunurken seçim bölgemizdeki yaşanmış bir takım olumsuzluklardan hareket edip kendinin tanımadığı bir yerden yeni tanışarak kendini afişe ederek, kendi kimliğini net ortaya koymayarak görev  talebini kamuoyumuz ve PARTİMİZin mutlaka sorgulayacağını düşünüyorum.

Peki sizce Sancaktepe Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan adayı nasıl olmalı?

M.Sağdıç-teşekkür ederim güzel bir soru sordunuz. Bir kere olmazsa olmazlardan birincisi Sancaktepe’de oturmalı. Sancaktepe caddelerini, yerleşimini, sokaklarını en az 20 yıldır bilen biri olmalı, olmalı ki burada yaşayan halkın sıkıntısını, eksiğini anlayabilsin ve göreve gelince ivedi olan projeleri anında gerçekleştirsin. Çağdaş olmalı, demokrat olmalı, paylaşımcı olmalı, her yönüyle halkın büyük çoğunluğu tarafından tanınmalı. Emeğiyle, yüreğiyle mücadelesiyle, kariyeri ile, vizyonu ile tanınan biri olmalı. Karşılaşacağı zorluklara dayanıklı, üretken olmalı, yaratıcı olmalı, düzenli, disiplinli olan biri olmalı. Verilen göreve canla başla sarılan, halkın sorunlarını birebir çözebilecek deneyime tecrübeye sahip biri olmalı. İktidara geldiğinde seçildiği kadroyla ve oluşturacağı uzamanlar kurulu ile yönetimi paylaşmayı bilen biri olmalı. Bu özelliklerinden dolayı partiye puan getiren, bölgesinde heyecan yaratan, güven verdirerek gelecek seçimlerde İstanbul’da ve Türkiye’de partisinin oyunu ve belediye başkan sayısını arttıracak nitelikte olmalı. Evet aday adaylarının içersinde bu ölçülerde hangi aday değerlendirilip görev veriliyorsa o aday Cumhuriyet Halk Parti Sancaktepe Belediye Başkan Adayı olmalı.

Sayın Sağdıç son olarak ekleyeceğiniz bir şey var mı?

M.Sağdıç- Sevgili Sancaktepe’li öğrencilerim, öğretmenlerim, velilerim, kamu görevinde çalışan dostlarım, sevgili hemşerilerim, sevgili esnaf ve çok saygıdeğer halkım ,bügün halen Sarıgazi Zafer Dershanesinde kurucu olarak görev başındayım. CHP’den Sancaktepe adayı gösterildiğimde benim nasıl bir çalışma yapacağımı halkla nasıl bütünleşeceğimi, nasıl yöneteceğimi, nasıl hizmet vereceğimi bana destek verenleri nasıl yücelteceğimi beni tanıyanlar çok iyi bilir. Bu anlamda aday olmak istediğim Cumhuriyet Halk Partisinin şahsıma adaylık görevini vermesinde sizden destek istiyorum. Aday olmak istediğim CHP yönetiminin sizin bu sesinizi değerlendireceğine inanıyor, hepinizin Kurban Bayramını kutlayarak saygı ve sevgilerimi sunuyorum.


tevfik erk
Bu yazı 03 12 2008 tarihinde MUHABİR tarafından yayınlandı. Sitemizden haberdar olmak için RSS beslememize abone olabilirsiniz.


Etiketler : sancaktepe belediye başkan aday adayları
61
0
0
Yorum Yaz